A hetedik kerület az áron alul eladott épületekkel, ledózerolt régi házakkal, és a helyükbe felhúzott igénytelen panelekkel betonozta be magát az építészeti közbeszédbe, úgyhogy amikor a Dob utcában megpillantottam a sárga és fehér falanszter, akkor egyből páradús vízió jelent meg a szemem előtt.
Kattintson a többi képhez!
Egy Kajmán-szigeteki offshore cég komfortos bádogviskóját láttam, ahol betanított gyermekmunkások szakmányban rajzolják a kelet-európai ingatlanfejlesztések tervrajzait, kis kezecskéikkel serényen húzva a vonalakat, hogy kész legyenek a reggeli műszakra, mert onnantól sportcipőket varrnak, amihez több fény kell.
A Dob utca 23., 25. és 27. magán viselte az ilyen beruházások minden jegyét. Az eklektikus házak közé felhúztak egy nagy kockát, iskolás módszerekkel három egységre bontva, hogy ne legyen olyan feltűnő a sivársága. A tetők különbözőek, nyeregtető és lapostető váltakozik, és a középső rész sárga. Mindezzel azonban csak annyit értek el, hogy a figyelmetlen járókelő is felkapja a fejét.
Az épület síkját az erkélyek alatti kis kiugrókkal próbálták megtörni, és esetleg valami stílust adni az egésznek, sikertelenül. Amikor pedig már azt hinnénk, hogy rosszabb nem jöhet, a kapukra esik a pillantás, a nagyméretű vasrácsokra, amelyeket legközelebb külvárosi gyárépületeken használnak, hogy ne lehessen ellopni a betonkeverőt egy teherautóval.
A falanszter egyértelműen a kerület leglehangolóbb, legötlettelenebb, legunalmasabb épülete, amely egy egész, viszonylag egységes, hangulatos utcát tesz tönkre. Ez a cím pedig nagy szó abban a kerületben, ahol olyan dolgokat engedtek felhúzni, mint például a
Holló utcai házak.
A kerületi önkormányzatnál aztán kiderült, hogy erre a színvonalra már a külföldi befektetők sem ereszkednek, ezt csak állami beruházás képes nyújtani.
Az összesen 32 lakásos falansztert a hetedik kerület építette, hogy cserelakásokat adhasson azoknak a lakóknak, akiket kiköltöztettek, részben a kezdő mondatokban ismertetett folyamatok közepette.
Gergely József alpolgármester elmondta, hogy a komfortos lakásokat az önkormányzat nem fogja értékesíteni, hanem bérlakások maradnak. A tervezést a kerületben már jelentőset alkotó
Samo Kft. végezte Streit Ágnes vezető tervező lobogója alatt.